Terapia współuzależnienia w Gdańsku

Osoby będące w bliskiej relacji z osobą uzależnioną mogą się przystosować do tej sytuacji w sposób, który im nie służy. Często polega to na nadmiernym skupieniu się na osobie używającej substancji, podporządkowanie jej życia, zaniedbując swoje zdrowie, potrzeby, a nawet zainteresowania czy pasje. Taka osoba może doświadczać cierpienia psychofizycznego, mieć problemy ze snem, z kontrolowaniem swoich emocji, poczucie beznadziei, zmęczenia oraz szereg innych trudności. W odbudowaniu swojego poczucia sprawczości pomocna jest terapia współuzależnienia prowadzona przez wykwalifikowanego specjalistę psychoterapii uzależnień.

Na czym polega terapia współuzależnienia?

Terapia współuzależnienia polega na uświadomieniu sobie problemów wynikających z życia w rodzinie z problemem uzależnienia, następnie zauważenia jak to wpływa na życie emocjonalnej osoby, która zgłosiła się po pomoc. Dalsza praca z terapeutą ma na celu odzyskanie kontroli nad swoim życiem, zauważeniem własnych potrzeb i nauki ich zaspakajania niezależnie od zachowania osoby uzależnionej.

Czym przejawia się współuzależnienie?

Osoby współuzależnione często biorą na siebie większość obowiązków rodzinnych, także tych, które należą do partnerki czy partnera. Podejmują szereg działań w celu wpłynięcia na zatrzymanie destrukcyjnych zachowań bliskiej osoby. Gdy nie przynoszą one skutków, próbują kolejnych, doświadczają wówczas bezsilności i szeregu przykrych uczuć. Często biorą na siebie odpowiedzialność za nieswoje zachowania, czasem same czują się odpowiedzialne np. za picie alkoholu przez partnerka/partnerki. Odczuwają wstyd, zaczynają się izolować, unikać sytuacji społecznych, choć tak naprawdę to nie one powinny ponosić konsekwencje danych sytuacji. Dużo energii mogą kierować na „ochronienie” bliskiej osoby przed ponoszeniem konsekwencji swoich destrukcyjnych zachowań, z myślą, że w ten sposób ochronią rodzinę. W rzeczywistości sytuacja się nie poprawia, choroba się rozwija w coraz szybszym tempie.

Terapia współuzależnienia w Domu Psychoterapii w Gdańsku

Dom Psychoterapii w Gdańsku oferuje skuteczną terapię dla osób współuzależnionych, które tkwią w niewłaściwie funkcjonujących relacjach. Jest ona prowadzona przez doświadczonych i wykwalifikowanych terapeutów, którzy doskonale wiedzą, jak zająć się swoimi pacjentami. Dom Psychoterapii w Gdańsku to miejsce, które zapewnia opiekę oraz dyskrecję. Każdy pacjent znajdzie w nim pomoc. Dzięki niej mogą rozpocząć nowe życie bez lęku oraz obaw o jutro. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oferty oraz kontaktu z naszym ośrodkiem. Odpowiemy na wszystkie pytania oraz chętnie udzielimy szczegółowych informacji dotyczących prowadzonej przez nas terapii.

Zobacz także:

  • Terapia DDA
  • Leczenie alkoholizmu
  • Terapia zaburzeń osobowości
  • Terapia zaburzeń lękowych

Zapraszamy do kontaktu!