Jak leczyć depresje?
Depresja to choroba, która może objawiać się: obniżeniem nastroju, utratą zainteresowań i zdolnością do cieszenia się, spadkiem energii, zmęczeniem, zmniejszeniem aktywności.
Dodatkowo osłabieniem koncentracji, niską samooceną, niskim poczuciem wartości, pesymistycznym widzeniem przyszłości, myślami samobójczymi, zaburzeniami snu, zaburzeniami apetytu. Osoba w depresji przeżywa smutek, może także doświadczać lęku lub złości, trudno
w takim stanie dobrze funkcjonować w pracy, w rodzinie, w relacjach z innymi ludźmi.
Leczenie depresji w Gdańsku
Osobom, które doświadczają takich stanów, proponujemy leczenie depresji w Gdańsku, w jego centrum, w komfortowym, przytulnym gabinecie. W procesie zmian pomagają doświadczone psychoterapeutki. Sesje psychoterapii indywidualnej odbywają się raz lub dwa razy w tygodniu.
Tam, w atmosferze bezpieczeństwa i akceptacji osoby z depresją mogą otrzymać wsparcie
w zmniejszeniu lub usunięciu objawów, a także w poznaniu i usunięciu lub zmniejszeniu jej przyczyn.
Leczenie depresji Gdańsk – Kiedy warto rozważyć leczenie?
Depresja to choroba o różnych twarzach, dlatego czasem bardzo trudno odróżnić ją od zwykłego smutku albo w ogóle trudno ją zauważyć. Osoby chorujące na depresję nie zawsze chcą się dzielić z innymi swoim cierpieniem i potrafią świetnie ukrywać swoje emocje.
Objawy depresji
Jeżeli czujesz, że życie cię przytłacza, nie widzisz sensu w tym, co robisz, lub doskwiera ci poczucie rezygnacji, zdecydowanie powinieneś poszukać pomocy. Zwlekanie z wizytą u specjalisty może doprowadzić do tragedii lub do stanu, w którym uczucie obojętności przejmie kontrolę nad twoim życiem.
Rodzaje depresji
Wyróżnia się kilka rodzajów depresji. Podstawowym rozróżnieniem jest podział na depresję afektywną jednobiegunową i dwubiegunową. Może być też ona spowodowana życiowymi problemami, ale może mieć też podłoże hormonalne lub genetyczne. Epizody depresji występują w postaci od łagodnej po ciężką. Zdarza się, że depresji towarzyszą stany lękowe.
Jak leczyć depresje?
Leczenie depresji Gdańsk to działanie, które wymaga dużo pracy – zarówno ze strony chorego, jak i psychologa oraz psychiatry. W zależności od zaawansowania i podłoża choroby pacjent może przyjmować tylko leki antydepresyjne, brać udział tylko w terapii lub łączyć oba elementy leczenia. Nawet w przypadku polepszenia się samopoczucia osoba z depresją nie powinna nagle rezygnować z leczenia, ponieważ mogłoby to doprowadzić do szybkiego pogorszenia się. Depresję da się wyleczyć, ale trzeba uważać, aby nie dopuścić do jej nawrotu.
Jak pomóc sobie z depresją?
W procesie leczenia ważne jest też wsparcie bliskich chorego, którzy zapewnią mu wsparcie i okażą zrozumienie. Najgorszym, co można zrobić, jest lekceważenie depresji. Dla osoby z depresją relacje międzyludzkie mogą być trudne, dlatego warto być cierpliwym i zbytnio się nie narzucać.
W naszym gabinecie psychoterapii w Gdańsku, w leczeniu depresji często kierujemy pacjentów także do lekarza psychiatry, aby wspomóc proces leczenia i uczynić go bardziej skutecznym.