Zaburzenia lękowe – leczenie nerwic Gdańsk

Objawy nerwicy lękowej

Zaburzenia lękowe (dawniej nazywane nerwicami) to jedne z najczęściej występujących zaburzeń. Mogą przejawiać się w różnych postaciach: napadach panicznego lęku, lęku, który towarzyszy niemal przez cały czas (tzw. zaburzenia lękowe uogólnione), fobii społecznej (czyli lęk pojawiający się
w sytuacjach społecznych towarzyszy mu lęk przed negatywną oceną, odrzuceniem), fobii przed konkretną rzeczą lub sytuacją.

Nerwica natręctw myślowych

Jeszcze innym rodzajem zaburzeń lękowych są zaburzenia obsesyjno – kompulsywne. Osoba doświadczająca tych zaburzeń cierpi z powodu natrętnych myśli, od których trudno się uwolnić (obsesji), mogą im towarzyszyć tzw. kompulsje, czyli natrętne czynności, np. wielokrotne mycie rąk, sprawdzanie, czy się dobrze zamknęło drzwi itp. Przymus wykonywania ich przynosi cierpienie, ale jednocześnie uleganie mu obniża poziom lęku.

Zaburzenia lękowe mogą się także pojawić w odpowiedzi na wyjątkowo silne lub długo trwające, traumatyczne wydarzenie w życiu (zespół stresu pourazowego PTSD). Tym zaburzeniom często towarzyszą nieprzyjemne, zwiększające poziom lęku odczucia z ciała (np. ból, kołatania serca, drętwienie). Kiedy lęk jest zbyt silny i częsty, bardzo utrudnia funkcjonowanie w życiu, np. wychodzenie z domu, pracę.

Leczenie nerwic w Gdańsk

Osobom cierpiącym z powodu tych zaburzeń proponujemy leczenie nerwic w Gdańsku (zaburzeń lękowych),  w komfortowym, przytulnym gabinecie. W procesie zmian pomagają doświadczone psychoterapeutki. Sesje psychoterapii indywidualnej odbywają się raz lub dwa razy w tygodniu.
Tam, w atmosferze bezpieczeństwa i akceptacji osoby zmagające się z zaburzeniami lękowymi mogą przepracować źródła swoich lęków i nauczyć się radzić sobie z nimi tak, by ustąpiły lub by stały się rzadsze i mniej dokuczliwe. W leczeniu nerwic (zaburzeń lękowych) jesteśmy bardzo skoncentrowane na rozpoznaniu ich przyczyn i tam skierowana jest ważna część leczenia,
nie tylko na usunięcie objawów.

W naszym gabinecie w Gdańsku, w leczeniu nerwic (zaburzeń lękowych) często kierujemy pacjentów także do lekarza psychiatry, aby wspomóc proces leczenia i uczynić go bardziej skutecznym.

Leczenie nerwic Gdańsk – Kiedy podjąć leczenie

Zaburzenia lękowe utrudniają funkcjonowanie osobie, która się z nimi zmaga. Z jakimiś drobnymi zachowaniami obsesyjno-kompulsywnymi można żyć i walczyć z nimi na własną rękę, ale najczęściej zaburzenia nie mają łagodnego przebiegu i zdarza się, że występują razem z depresją.

W przypadku niemożności powstrzymania się przed zbyt częstym myciem rąk czy przed obsesyjnym układaniem jakiś przedmiotów w równym położeniu powinno rozważyć się leczenie nerwic Gdańsk. Innym sygnałem na podjęcie terapii może być napad paraliżującego lęku związany z wyjściem z domu czy spotkaniem się z ludźmi.

Nie powinno dopuszczać się do sytuacji, w której lęk uniemożliwia wykonywanie podstawowych czynności, lub kiedy przejmuje kontrolę nad życiem chorego. Szybsze podjęcie leczenia, zwiększa szansę na szybsze pozbycie się problemu i gwarantuje, że życie znów stanie się łatwiejsze.

Jak leczyć nerwice

Proces leczenia obejmuje przede wszystkim terapię poznawczo-behawioralną, podczas której wyspecjalizowany psycholog pomaga osobie z zaburzeniami lękowymi poznać ich przyczynę i znaleźć sposób na przezwyciężenie problemu.

Oprócz psychoterapii ważne jest też zażywanie leków, wpływających na samopoczucie pacjenta i pomagających zmniejszyć występowanie stanów lękowych. Są one dobierane indywidualnie dla każdego pacjenta. Rodzaj leku i jego dawka zależy od zaawansowania i rodzaju nerwicy.

Jak zachowywać się przy osobie z zaburzeniami lękowymi?

Jeżeli znasz kogoś, kto posiada jakąś fobię, nie powinieneś zmuszać go do przezwyciężenia swojego lęku za wszelką cenę. Takie zachowanie jest niepożądane i może tylko doprowadzić do pogorszenia się stanu osoby z zaburzeniami. Lepiej działać małymi krokami i cieszyć się z drobnych sukcesów. Osobom zmagającym się z zaburzeniami lękowymi potrzebny jest spokój i cierpliwość bliskich im osób.